Kapu Tibor világűrben végzett tudományos kísérletei középtávon üzleti és tudományos téren is nagyon komoly előnyt fognak Magyarország számára biztosítani – jelentette ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára szerdán az Amerikai Egyesült Államokban az m1 aktuális csatornának nyilatkozva
A világűr mindig is egyesítette az embereket – üzente az Axiom-4-küldetésben részt vevő Slawosz Uznański-Wiśniewski lengyel kutatóűrhajós szerdán a Dragon űrhajó fedélzetéről.
Elképesztő volt az indulás, az űrhajósok útban vannak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), de még mindig nagyon izgalmas időszak előtt állunk – mondta Horvai Ferenc űrkutató-csillagász, a HUNOR Főosztály munkatársa.
A magyar űrhajós 14 napot tölt a Nemzetközi Űrállomáson, és minden percét tudományos munkára fordítja. Olyan dolgokat vizsgál, amik a jövő űrutazásait és az életünket is befolyásolhatják.
A különleges testet egy építészhallgató és egy világhírű professzor közösen hozta létre. A találmány akár a Holdon fekvő űreszközök problémáját is megoldhatja.
A BME és a HUN-REN kutatói megtervezték és fizikailag meg is építették az első olyan 4 lapú testet, amely vízszintes felületre téve "keljfeljancsiként" mindig ugyanarra a lapjára billen vissza - írták a közleményben, amely szerint a matematikai és mérnöki bravúr egy korszakos matematikus, John Horton Conway 1984-es sejtésének igazolása.
Óriási sikerként értékelte Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a HUNOR program vezetője az Axiom-4 küldetés útnak indulását Kapu Tiborral a tagjai között. A magyar szakember az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: a HUNOR program legintenzívebb két hete következik most.
Zhu Min kínai jegybankelnök szerint a következő másfél év folyamán több mint száz, a DeepSeekhez hasonló mesterségesintelligencia-áttörés jöhet, alapjaiban alakítva át az ország gazdaságát.
A szerdán elindult küldetés hosszát 14-21 napra tervezik. A mostani a legszínesebb nemzetközi legénység az ISS-en, Kapu Tibor pedig a legfiatalabb űrhajós, aki valaha a fedélzeten járt.
Olyan négylapú testet terveztek és építettek meg, amely vízszintes felületen mindig ugyanarra a lapjára billen vissza. A munkában a Gömböc egyik felfedezője is részt vett.
A nemzetközi kutatócsoport által létrehozott tranzisztor elsőként érte el a petahertzes működési sebességet. Ráadásul speciális körülményeket sem igényel, így kereskedelmi forgalomba is viszonylag hamar kerülhet.
A Velencei-tó vizének hőmérséklete szinte minden évben és évszakban melegebb, mint a levegőé, és ennek súlyos következményei vannak – derül ki egy friss tanulmányból.
Néhány éve találtak Írországban egy koponyadarabot, amiből régészek jelentős következtetéseket vontak le. Egy új csoport most újra átnézte a newgrange-i leleteket.
Több mint egynapos utazás után a Dragon űrkapszula és az Axiom Space 4-es missziója megérkezett az ISS-re, az űrhajósok már az űrállomáson vannak. A csapat korábban bejelentkezett az űreszközből, Kapu magyarul is beszélt.
Kapu Tibor új nyomkövetési módszert vizsgál a HUNOR program keretében a magyar űrmisszió során – közölte a HUN-REN Kommunikációs Főosztálya csütörtökön az MTI-vel.
Rendkívül hálás és büszke, hogy magyarként ott lehet az űrben, és reméli, mi is ilyen büszkék leszünk a küldetésére – mondta elérzékenyülve a magyar űrhajós.
A Spacejunkie, űrkutatással foglalkozó szakportál csütörtök reggel videót tett közzé, amelyen szabad szemmel is látható az Axiom-4 küldetés SpaceX Dragon űrkapszulája, Kapu Tiborral, hazánk második űrhajósával a fedélzetén.
A dokkolás folyamatába Nagy Szabolcs, a SpaceJunkie főszerkesztője avat be bennünket. A beszélgetésből az is kiderül, hogy mivel egyszerre 11-en lesznek a Nemzetközi Űrállomáson, Kapu Tibornak a japán modulban jut majd alvóhely.
A Dragon gyorsabban haladt a tervezettnél, így 45 perccel hamarabb odaért a Nemzetközi Űrállomáshoz. A dokkolás folyamatába Nagy Szabolcs, a SpaceJunkie főszerkesztője avat be bennünket.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
A folyamat gyorsabban lezajlott, mint ahogy eredetileg várták. Innentől azonban még egy-másfél óra, és a második magyar űrhajós az ISS fedélzetére léphet.
A Dragon űrhajó sikeres dokkolása után mintegy 2 órával, magyar idő szerint 14 óra 23 perckor az Axiom-4 küldetés tagjai, köztük Kapu Tibor magyar űrhajós csatlakozott a Nemzetközi Űrállomás személyzetéhez (ISS).
A magyar kutatóűrhajós csapata egy nappal ezelőtt indult Floridából. Eddig minden simán ment, nem volt gond a kilövésnél, a dokkolásnál és az érkezésnél sem.