A szibériai Batagaika-kráter, amelyet gyakran "a pokol kapujaként" emlegetnek, évente 991.000 köbméterrel tágul. Egyre inkább a globális felmelegedés figyelmeztető jeleként emlegetik. Az egykor kis víznyelőből az 1960-as években mára hatalmas termokarszt-mélyedéssé vált, amely a permafroszt olvadásának következményeként folyamatosan növekszik.
A vulkánok felébredései (2020), a hosszú lávaöntések (2021), a nagy kitörések (2022), a "kitör – nem tör ki" dilemma (2023) évei után 2024-et a vulkáni veszély évének nevezhetjük – írja Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus, egyetemi tanár az Infostartnak megküldött közleményében. A szakember hangsúlyozza, a vulkáni veszély nem a vulkánkitörés nag
A pézsmatulkok, ezek a különleges észak-sarki emlősök, a növekvő hőmérsékletek miatt egyre északabbra szorulnak. De mi történik, ha már nem lesz hová menniük?
Egy friss kutatás szerint a nagy nyelvi modellek még jobban és gyorsabban tudják megjósolni az emberek szándékait, amit a hirdetők haszonszerzésre ki is használhatnak.
Izlandon egymilliárd euróba került, hogy működőképes maradjon az ország, Indonéziában 16 ezer villám csapott a 20 ezer méterre emelkedő kitörési felhőbe, Mexikóban és Olaszországban milliók élnek mostanában felébredt vulkánok közelében.
Két matematikus a prímszámok olyan területén ért el eredményeket, ahol kevés az áttörés, tették ezt ráadásul egy olyan norma használatával, amit egyébként ezen a területen még nem is használtak.
Az R5 E-Tech józan műszaki megoldásokkal, mindennapi használathoz megfelelő akkumulátorokkal és meglepően alacsony árral indul az Év Autója díjért, de az első teszten kiderült, hogy hol húzódnak a határai.
A rákkutatás legújabb megközelítése, hogy a rákos sejteket visszaalakítják egészséges sejtekké. A hagyományos rákkezelések célja, hogy elpusztítsák a szervezetben található rákos sejteket, még akkor is, ha ez gyakran egészséges sejtek és szövetek károsodásával jár. Most azonban a Koreai Fejlett Tudományos és Technológiai Intézet (KAIST) kutatói egy
Aggasztóan melegedő Balaton, 130 éve eltűntnek hitt faj felbukkanása és a budapesti csapvíz minőségének vizsgálata is bekerült a HUN-REN válogatásába 2024 legjelentősebb hazai kutatásairól.
Roppant tudományos kísérletben, saját magunkon próbáltuk ki, hogy komoly elmélet vagy csak internetes hóbort-e, hogy sokkal jobb, pihentetőbb és egészségesebb zokniban aludni. Aztán a biztonság kedvéért egy alvásszakértővel is átbeszéltük az alvásmérés szeszélyességét.
Rengeteg a pro és kontra kutatás, a WHO szerint nincs olyan mennyiség, ami egészséges lenne, de vannak tanulmányok, amik ennek az ellenkezőjét próbálják bizonyítani, több-kevesebb sikerrel.
A Science+ egy jelentésben összegyűjtötte, milyen dezinformációs narratívák terjedtek Kelet-Közép-Európában idén. Van, amiből Magyarország kimaradt, de olyan is akad, ahol kimondottan az élharcosai voltunk az álhíreknek.