1980. május 21-et írunk, amikor az Egyesült Államokban megjelenik minden idők legikonikusabb sci-fi filmjének legújabb része: A Birodalom visszavág. A máig óriási népszerűségnek örvendő franchise folytatása mágnesként vonzotta a rajongókat a mozikba. Az évforduló alkalmával egy olyan tesztet készítettünk, amit csak az igazi rajongók tudnak hibátlan
1980. május 21-én mutatták be A Csillagok háborúja: A Birodalom visszavág című filmet az Egyesült Államokban – egy olyan folytatást, amely amellett, hogy felülmúlta az Egy új reményt, a sci-fi műfaj szabályait is örökre átírta. Az addigi űrkalandfilmekhez képest A Birodalom visszavág sötétebb, személyesebb és drámaibb volt – éppen ettől vált minden
2022-ben ezen a napon adták át a Liget Budapest projekt keretében felépült új Néprajzi Múzeumot a Városligetben. A Ferencz Marcel tervezte, két egymásba fonódó domboldalt idéző épület különlegessége, hogy 60 százaléka a térszint alatt helyezkedik el, míg a tetején zöldfelület található, valamint, hogy a közel félmillió pixelből álló homlokzati dísz
Tom Cruise egy ártatlannak tűnő kérdéstől jött zavarba a nevével fémjelzett Mission: Impossible – A végső leszámolás premierjén hétfőn New Yorkban. A riporter apák napjára vonatkozó kérdése ugyanis érzékeny pontra tapintott, hiszen a színész már 13 éve nem beszélt a lányával, Suri Cruise-zal. Noha a hollywoodi sztár végül mosolyogva válaszolt, a sz
A hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő fiatal előadó, Desh a múlt héten már másodszor adott telt házas koncertet a Budapest Parkban. A bulit követően többen is tömegnyomorra panaszkodtak, illetve a szervezők felelősségét firtatták. A Budapest Park alapítója, Pálffy András most megszólalt, elmondva, miért érezték sokan túlzsúfoltnak az ese
Poppa Neutrino, azaz David Pearlman élete olyan, mintha egy túlmozgásos forgatókönyvírót elkapott volna a gépszíj, Forrest Gump élete az övéhez képest egy álmosító délutáni matiné.
Ki volt Kádár János, akinek a neve egy egész korszakot fémjelez? Az 1956-os mártírok hóhérja vagy népvezér? Gyilkos volt ő maga is, vagy a kommunista eszme áldozata? Esetleg mindkettő egyszerre?
A Hét Királyság lovagja a Trónok harca előzménytörténete, amit George R. R. Martin a Tűz és Jég dala ciklussal párhuzamosan írt. Úgy tűnik a szerző védjegyének számító késlekedés a sorozatra is átkúszott. Idén biztosan nem láthatjuk a szériát.
Megerősítették a hetek óta keringő pletykát: Elle Fanning Suzanne Collins legutóbbi könyvének adaptációjában Effie Trinket szerepében csatlakozik az új Éhezők viadala film stábjához.
Ha még nem szerettél bele eléggé napjaink egyik legnagyobb popsztárjába, ezután biztosan bele fogsz: Dua Lipa egy igazi könyvmoly és fantasztikus interjúkat készít Nobel- és Pulitzer-díjas szerzőkkel. Elájultunk az énekesnő könyvklubjának YouTube-oldalától, mutatjuk, miért!
Öt évtized telt el azóta, hogy Magyarországon először vált lehetővé az intézményes népzeneoktatás – ennek jubileumát ünnepli az ország szakmai közössége a Népzeneoktatás 50 című rendezvénnyel május 31-én a Hagyományok Házában.
Őszintén mesélt legfájdalmasabb érzelmeiről Nádas György: a gyász és az elengedés a mindig vidám művész életében is okozott nehéz, szomorú időszakokat.
Tavaly májusban jelentették be, hogy Kapu Tibor lesz a következő magyar asztronauta, aki kutatásokat végezhet a világűrben, Cserényi Gyulát pedig tartalékosként választották be a programba.
Különleges könyvbemutatóra készül az Athenaeum Kiadó: május 23-án, pénteken este 6 órakor a budapesti Mom Kulturális Központ Kupolatermében mutatják be Lutter Imre legújabb kötetét, a Ha itt lennél velem… címűt, amely Bódi László Cipő slágere nyomán született.
Nyilvánossá váltak a Müpa szervezésében ősszel megvalósuló Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál első programjai. Christian Löffler, Compagnia Finzi Pasca, Arvo Pärt 90, Isolation Budapest, Liszt elveszettnek hitt operája mellett nemzetközi sztárokat is felvonultató, rendhagyó és összművészeti produkciókat, koncertélményeket kínál az esemény
A 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál félidejéhez ért versenyében az akkreditált újságírók és kritikusok szavazási listái alapján még nyitott a mezőny a szerdai bemutatók előtt. Idén az átlagnál több a politikai témájú film. Az élbolyba a brazil Kleber Mendonça Filho alkotása, a német Mascha Schilinski második nagyjátékfilmje és az ukrán Szergej
Az Év Múzeuma címnek, melyet a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 1996 óta ítél oda, idén hat várományosa van. A versengés két kategóriában zajlik: kis és nagy múzeumok külön mérettetik meg magukat. A mezőny közgyűjteményei a művészettörténettől a régészetig, a pénzügyektől a színházig számos területet ölelnek fel. Következzen a kis múzeum
Negyven éve, 1985. május 22-én halt meg Vaszary Gábor, a két világháború közötti időszak népszerű, humoráról is híres írója, aki maga illusztrálta regényeit, és szükség esetén újságíróként, rendezőként, sőt színészként is kamatoztatta sokoldalú tehetségét.
Pikli Natália Shakespeare értelmezései frissek és modernek, de nem tévesztik szem elől a szakmaiságot. Egyszerre idézi fel a korabeli anglia kulturális közegét és a modern feldolgozások értelmezéseit. Olvass bele a Shakespeare minden időre című könyvbe!
Színész, aktivista, bajnok és egy új szerep zsűritagként. Molnár Áron minden arcával önazonos, hiszen bármit is csinál, azt hatalmas mosollyal és odaadással teszi. Egy humoros évekkel ezelőtti történet, egy anyai ígéret és egy jó adag kíváncsiság is vele tart a Csillag Születik zsűriszékébe.
Korábban olyan zenekarok és előadók léptek fel az egynapos klubfesztiválon, mint a Black Country, New Road, a Panchiko, Geordie Greep vagy Fela Kuti fia, Seun Kuti.
Nyolc év után visszatér Budapestre a Metallica. A zenekar 2026 júniusában a rekorddöntögető M72 elnevezésű világ körüli turnéját hozza el Budapestre, ráadásul a No Repeat Weekend megoldással, ami azt jelenti, hogy két este is fellépnek majd, két teljesen különböző programmal és más-más előzenekarokkal a Puskás Arénában.
A hagyomány él, lüktet, és táncra hív: a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában működő Nka Halmos Béla Programiroda közös programsorozata idén is a Kárpát-medencei népzenei élet legjavát hozza el Óbuda szívébe. A nyár folyamán nyolc estén át tizennégy zenekar várja a népzene és a néptánc szerelmeseit augusztus 21-ig: kéthetente csütörtök esténkén
Láttál már eredeti Nobel-díjat? A könyvet, amely ötszáz éve fenekestől forgatta fel a földközéppontú világképet? Ha még nem, nézd meg az Mta fennállásának 200. évfordulója alkalmából rendezett Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia című kiállítást!
És mégis mozog a Föld – Természeti katasztrófák nyomában címmel rendeznek természetbúvár-szakkört május 23-án az Mnmkk Természettudományi Múzeumban, ahol az emberiséget ért legnagyobb vulkánkitörésekről, földrengésekről, illetve az emberiség előtti legnagyobb természeti katasztrófákról hallható majd előadás.
Bemutatták a budapesti születésű Susan Rubin Suleiman A történelem lánya című kötetét. A Pim-ben tartott beszélgetésen szóba került Marcel Proust, Kertész Imre és Szabó István, emellett kiderült, milyen az, amikor egy irodalomtudós nem kutatja, hanem „csinálja” az irodalmat.
A büszkeség és balítéletről ma mindenkinek Jane Austen regénye jut eszébe, de a kifejezést még azelőtt használták, hogy az írónő egyáltalán megszületett volna.