A februári tavasz nem csak idehaza érezteti hatását. Bár tény, hogy Budapesten sorra dőlnek a melegrekordok, a környező régiók, így pedig a Kárpátok vonulatai is megérzik a hirtelen jött meleget, és nem jó értelemben.
Vasárnap erősen felhős vagy borult lesz az ég. A Tiszántúlon csak néhol, máshol többfelé várható eső, zápor. Estefelé egy-egy zivatar is kialakulhat. Estig a déli, estétől az északnyugati szél erősödik meg. 10 és 19 fok között alakul a hőmérséklet, a tartósan esős északnyugaton lesz a hűvösebb.
Húsz foknál is többet mértek szombaton napközben, az eddig csúcs 19,2 fok volt. Az átlagos hőmérséklet ilyenkor kettő és hat fok között szokott lenni. Az általunk kérdezett klímaszakértő szerint ez annak a felmelegedésnek a hatása, amire a kutatók évek óta figyelmeztetnek. Azt mondja, ezentúl nyaranta 40 fokot is meghaladó hőség várható Magyarorszá
25 évvel ezelőtt országos havazások és a hókáosz uralta az időjárást, jelenleg ennek a tökéletes ellentéte zajlik: megdőlt a mai napra vonatkozó országos és budapesti melegrekord is, és a folytatásban is enyhe időre számíthatunk.
Az ország nyugati és északi tájain folytatódik a borult, többfelé esős idő, másutt a felhőzet napközben történő felszakadozása után erőteljesebb gomolyfelhő-képződés várható.
A megújuló erőforrásokkal kapcsolatosan idehaza alapvetően a napenergiáról beszélhetünk. Bár lassan a szélenergia lehetőségei is bővülnek, ezek jelentősen elmaradnak a Napból nyert energiához képest.
Szerdán, február 7-én végre elállt az eső Kaliforniában. A rekordokat döntögető légköri folyó fenyegetése így végre elmúlt, legalábbis ezt hitték az emberek. A történelmi léptékű rekordokat szállító légköri folyó valóban elvonult, de jön helyette másik
A megújulókra való áttérés szükségszerű, elkerülhetetlen, de sajnos egyfolytában szembe kell nézni a témával kapcsolatos egyik legnagyobb mumussal: mi van akkor, ha a megújulók épp nem termelnek?
A csapadékzóna elvonulása után naposabb, szárazabb idő várható a jövő hét nagy részében, majd a hét végén ismét többfelé kell kisebb esőre, záporra készülni. A hőmérséklet kissé csökken, visszatérnek a gyenge éjszakai fagyok, de napközben még így is 10 Celsius-fok felett alakulnak a maximumok - derül ki a HungaroMet Zrt. országos, középtávú előreje
Hétfőn reggelig még szórványosan várható eső, majd napközben északnyugat felől csökken a felhőzet. Ekkor már csak elszórtan fordul elő zápor. Sokfelé megerősödik az északnyugati szél. 11 fok körül alakul a hőmérséklet.
Az, hogy a szélerőművekben hatalmas potenciál rejtőzik, nem is lehet kérdés, ám sajnos sok hátráltató tényezővel is szembe kell nézni. Ezek közt az egyik legerősebb éppen a lapátos megoldás. Az akár 100 métert is meghaladó lapátok ugyanis nem feltétlenül a legjobb megoldást képviselik.
Anne Hidalgo, Párizs polgármestere már eddig is számos, erősen megosztó környezetvédelmi intézkedéssel tette zöldebbé a francia fővárost. Most egy olyan lépésre szánta el magát, melyhez a lakosság véleményét is kikérte, ahol a többség támogatta az elképzelést.
Vasárnapra virradóra egy peremciklon érte el az országot, amelynek előterében erős, délnyugatias áramlással érkező meleg levegő következtében ismét több új melegrekord született.
A párizsi klímacélok felé nagyjából félúton érdemes feltenni magunknak a kérdést: jó irányban haladunk és megfelelő sebességgel? Nyilván nem, de olyan szempontokat is figyelembe kell venni, amik mindannyiunkat érintenek - ez pedig természetesen a pénz.
Kedden nyugat felől tovább csökken a felhőzet, kisüt a nap; de a kb. Eger-Szeged vonal széles sávjában estig erősen felhős marad az ég. Itt záporok is kialakulnak. Erős lesz az északnyugati szél. 9 és 14 fok között alakul a hőmérséklet.
Az elmúlt hetekben sorra dőltek az időjárási rekordok, egy kicsit meg is bolondult a természet. Már virágzik a téltemető, a krókusz és a vadon termő sáfrány is. Ha már a rekordokról van szó, a 10 legmelegebb évből Magyarországon nyolcat 2014 óta mértek. Vagyis egy 9-10 éves gyerek számára a globális felmelegedés jól ismert fogalom.
Az elmúlt fél évben jelentős mennyiségű csapadék hullott le Magyarországon, a talaj pedig számos helyen telítődött, nem szivárogott el a víz, ami kedvez a tenyészőhelyek elterjedésének, illetve a szúnyogok szaporodásának – mondta az InfoRádióban Sáringer-Kenyeres Tamás entomológus.
A februári tavasz sorra döntögeti a melegrekordokat, és ahogyan attól sokan félnek, jön még kutyára dér... De hogy mikor, az egyelőre nagy kérdés, mert bár a héten egy hidegfront úszik be hazánkba, a tél nem tér vissza.