Péntek délelőtt még erősen felhős vagy borult lesz az ég, majd a déli óráktól délnyugat, dél felől szakadozik, csökken a felhőzet, és egyre nagyobb területen kisüthet a nap.
A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 12 és 17 fok között alakul, de a déli megyékben ennél is melegebb lehet az idő. Késő este 7, 12 fok valószínű.
Az olajvállalatokra nehezedő nyomás egyre nagyobb. Nem csak azért, mert az államok sorra lépnek ki abból a szerződésből, melyek ezeknek a cégeknek lehetővé teszi az országok beperlését azok energiapolitikája miatt. A politikai nyomás mellett számolniuk kell azzal az elvárással is, hogy zöldebbek legyenek.
A klímaváltozás kapcsán sajnos a világ minden egyes pontján előfordulnak katasztrófák. Ausztrália azonban ebből a szempontból kiemelt helyen szerepel, hiszen területén nem csak áradások és a heves viharok pusztítanak.
Európa több területén is az aszály az úr, a víztározók töltöttsége igen alacsony. Sajnos már hazánkban sem ismeretlen a vízhiány, de amíg néhány évvel ezelőttig igen ritkán jelentkezett, napjainkra évente legalább 2-3 alkalommal előfordul.
Szombaton eleinte erősen felhős, vagy borult lesz az ég, főleg a Dunántúlon köd is képződik. A középső, majd az északkeleti tájakon várható szórványosan eső, zápor. Délután délnyugat felől csökken a felhőzet. A délkeleti szél többfelé megélénkül. 10 és 17 fok között alakul a hőmérséklet. A tartósabban csapadékos tájakon lesz hűvösebb.
Bőven megelőzte az 1966-os második helyezett februárt is az ez évi. Még néhány áprilist is beelőzött. Az extrém meleg mellett kifejezetten nagy volt a szárazság is.
Tovább folytatódik a változékony, a szokásosnál jóval enyhébb időjárás. A csapadéktevékenység és a vastagabb felhők egyre inkább az ország keleti felére összpontosulnak.
Az ipari telephelyek vagy például az autók bővelkednek a hőenergiában, ami visszanyerhető lenne. Erre vannak is erőfeszítések, ám az ilyen rendszerek lehetőségei erősen korlátozottak. A Koreai Tudományos és Műszaki Intézet azonban egy érdekes megoldással állt elő.
Létezik egy szerződés, mely évtizedekkel ezelőtt született, az akkori körülményeknek megfelelően, és azóta is létezik. Lényege, hogy a nagyvállatok beperelhetik az államokat a klímapolitikájuk miatt. Anno a szerződésnek voltak előnyei, mára elképesztő károkat okoz.
A februári tavasz kifejezetten kegyes volt velünk, hiszen nem csak egy-egy napra, hanem tartósan van jelen a mindennapjainkban. Hogy ez mennyire tesz jót, az egy egészen más kérdés, mindenesetre a kedvünkre biztosan jó hatással van.
Hogy a műanyagokkal gond van, azt már elég régóta tudjuk. Nem bomlanak le, fizikailag azonban aprózódnak és ennek következtében a világon mindenhol fellelhetőek. Tényleg mindenhol, hiszen az Everesten is kimutatták a jelenlétüket, ahogyan az Antarktisz sem mentes tőlük.
A kora tavaszias időjárás hatására a közösségi közlekedés járatain a szokottnál melegebb van. Az InfoRádió utánajárt, hogy a buszok, vonatok, HÉV-ek mennyire rugalmasak a fűtés tekintetében.
Vasárnap a párásság megszűnése után sok napsütésre, kevés felhőre számíthatunk. Eső nem lesz. A délkeleti szél többfelé lesz élénk. 13 és 19 fok között alakul a hőmérséklet.
Kitart a délies áramlás, de ezzel együtt szárazabb levegő is érkezik fölénk, így újra csökken a csapadékhajlam. A következő napokban (továbbra is) 5-10 fokkal a sokéves átlag feletti értékeket mérhetünk.
Kapkod a tavasz, korábban jött, mint azt a naptár indokolta volna. Persze ennek sokan nagyon örülnek, többen pedig attól tartanak, hogy meglesz még ennek a böjtje. Hogy igazuk lesz-e egyelőre nem lehet tudni.
1975-ben volt utoljára olyan kemény tél Mongóliában, mint ami most pusztít. Sok helyen olvashattuk a nem ritkán -50°C alá eső hőmérsékleti értékeket, illetve azt, hogy a mongol társadalom mintegy harmadát adó nomád pásztorokra ez milyen hatást gyakorol.
Szombaton Szabolcsban két helyen is több mint tíz fokot mértek hajnalban. A szokatlanul enyhe február után hasonlóan alakul a folytatás is: jövő héten sok napsütésre és 20 fok közeli maximumokra számíthatunk.