A legtöbb majomfaj nőstényi hosszabban élnek, mint a hímek, a leghosszabb életű főemlős, az ember azonban mégis lényegében ugyanúgy öregszik, mint közeli rokonai - ez derült ki egy új összehasonlító elemzésből.
Lézeres letapogatással kutatják Stonehenge titkait az English Heritage brit örökségvédelmi szervezet szakemberei, akik arra keresik a választ, hogy mikor és miért jött létre a megalitikus építmény.
A fukusimai atomerőműben történt robbanás az áramellátás kimaradására és azt követően a tartalék áramforrások belépésének az elmaradására vezethető vissza. A szakemberek dolgoznak az áramellátás helyreállításán a reaktor leolvadásának a megakadályozása érdekében - írja a Scientific American online kiadása a japán atomerőműben történteket magyarázó cikke.
Becslések szerint 2,4 méterrel elmozdultak a Japánt megrázó földrengés miatt az ázsiai ország fő szigetének partjai, és megváltozott a Föld forgástengelye is.
"Rendkívül súlyos" robbanás történt a fukusimai atomerőműben, de ez nem jelent "újabb Csernobilt" - hangsúlyozta vasárnap megjelent elemzésében egy vezető brit atomenergia-ipari szakértő.
Nem lettek gyakoribbak a súlyos földrengések a világon, az utóbbi időszakban többek közt Új-Zélandon, Chilében és a napokban Japánban tapasztalt katasztrófák sorozata puszta véletlen a német geológiai kutatóintézet (GFZ) szerint.
Felújították a hét végén a részecskenyalábok ütköztetését a nagy hadronütköztetőben a téli leállás után. Oliver Buchmüller, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet fizikusa elmondta: ennek és a jövő évnek az elsődleges feladata lesz, hogy bizonyítékot találjanak a szuperszimmetria létezésére, a sötét anyag létére, a sötétlyuk keletkezésére és hogy megtalálják az úgynevezett isteni részecskét, a…
Visszatért a Földre szerdán a Szojuz TMA-M, az első digitális űrhajó, fedélzetén Alekszandr Kaleri és Oleg Szkripocska orosz és Scott Kelly amerikai űrhajóssal; a leszálló egység a kazahsztáni sztyeppén ért földet, az űrhajósok egészségesek - közölte a Repülésirányítási Központ (CUP).
Nagy valószínűséggel nagyjából 400 ezer évvel ezelőtt kezdték el rendszeresen használni Európában letelepedett őseink a tüzet, ami meglepetést okozott a kutatóknak, mivel a viszonylag hideg éghajlatú kontinensen már egymillió éve megjelent az ember.
Egy bécsi geológus szerint amennyiben a jelenlegi trend folytatódik, az éghajlat a 120-90 millió évvel ezelőtti, középső krétakorban uralkodóhoz lesz hasonló. Az akkori üvegházhatás szélsőséges eseményekhez, a tengeri élet tömeges pusztulásához vezetett.
Amennyiben a jövő veszélyes vulkáni kitöréseit szeretnénk számba venni, akkor valószínűleg nem az aktív tűzhányók között kell keresnünk a potenciális pusztítót, hanem a régóta alvók között. Érdemes e szempontból is figyelni a Fuji tevékenységét is, hiszen nem kizárt, hogy a híres vulkán felébred több mint 300 éves álmából.
Egyre többen keresik a kálium-jodid tablettákat világszerte, védelmet remélve a japán atomerőművi balesetből származó sugárzástól. Valódi nukleáris veszély hiányában a szer szedése azonban kockázatos.
A klímaváltozással és a nyomában járó emelkedő tengerszinttel világszerte egyre keresettebbé válik a hollandok több évszázados tapasztalata a betörő tengervíz elleni védekezésben.
Stephen R. Carpenter amerikai limnológusnak, zoológusnak ítélték oda az idén a 150 ezer dollár, vagyis 29 millió forint pénzjutalommal járó Stockholm Víz Díjat.
Kivételes erejű, egymással összefüggésben álló "mega-földrengések" sorozatába illeszkedhet a Japán északkeleti partjai előtt kipattant legutóbbi, katasztrofális következményekkel járó rengés - legalábbis egyes tudósok szerint ezt a gyanút veti fel az elmúlt évek hatalmas csendes-óceáni földmozgásainak feltűnő gyakorisága.
Harminc évvel ezelőtt tíz betegből csupán egy volt még életben hat hónappal azután, hogy az agydaganatok egyik legagresszívabb típusát, a glioblasztóma multiformot (GBM) találtak nála, ma azonban ez az arány ötven százalékos.
Az élővilág - valószínűleg nem véletlenül - eddig minden katasztrofális eseményt túlélt, beleértve a valóban katasztrofális, nagy kihalásokat okozó természeti csapásokat is - írja blogjában Harangi Szabolcs vulkanológus, reagálva azokra az aggodalmakra, amelyek az elmúlt időszak természeti katasztrófái hatására fogalmazódtak meg.
Három olyan hibás gént azonosítottak a kutatók, amelyek preeklampsziát, más néven terhességi toxémiát okozhatnak a nőknél. A felfedezés nyomán akár a tünetegyüttes kialakulása is megelőzhetővé válhat.
Egy vérképzőrendszerből kiinduló rosszindulatú daganat, az akut mieloid leukémia kialakulásában szerepet játszó génmutációkat azonosítottak brit tudósok egérkísérleteikben, amelyekről a Nature Genetics című szakfolyóirat online kiadásában (www.nature.com/ng) számoltak be.
A "hasznos" HDL-koleszterin nem csak a szívinfarktus megelőzésére alkalmas, hanem bizonyos rosszindulatú daganatok kockázatát is csökkenti. Holland kutatók vezette, nemzetközi kutatócsoport vizsgálatának eredményeit a bélbetegségek nemzetközi szakfolyóirata, a Gut közölte.
Az az állat, amelyik a zord időket átalussza, tovább él: bécsi kutatók kiderítették, hogy az emlősök túlélési esélye nemcsak téli álmuk alatt jóval nagyobb, mint aktívan töltött hónapjaikban, hanem egész élettartamukra vetítve is előnyt élveznek az ugyanakkora, de egész évben aktív állatokkal szemben.
A kisagy sejtjeiben lévő ioncsatornák okozhatják az epilepsziás görcsrohamok bizonyos fajtáit, így ezek gyógyszeres befolyásolása ennek a súlyos betegségnek új gyógyítási irányát jelentheti. Német kutatók nagy feltűnést keltő tanulmányát a Journal of Neuroscience közölte.
Három szerből álló, új típusú koktélt próbáltak ki a hepatitisz C vírussal fertőzöttek kezelésére, az eredmények biztatóak - jelentették be amerikai kutatók.
Sokan a szívet védő diéta megtartása végett valósággal száműzték étrendjükből a tojást. Az Egyesült Államok Földművelésügyi Minisztériuma most megnyugtatásul közölte, hogy az utolsó évtizedben az amerikai tyúktojások koleszterintartalma jelentősen csökkent, D-vitamin tartalma pedig még ennél is nagyobb mértékben nőtt.
Őssejt laboratóriumot hoztak létre európai uniós támogatással a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetében.
A trópusi mangroveerdők legtöbb más erdőfajtáénál sokszorta nagyobb karbonmegkötésük miatt rendkívül fontos szerepet játszanak a klímaváltozás lassításában, sajnos azonban az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent élőhelyük, és ma is számos veszély fenyegeti őket - hívják fel a figyelmet kutatók.
Közel két évnyi kutatás után megtalálták az Air France Rio de Janeiróból Párizsba tartó AF447-es járatának a roncsait az Atlanti-óceánban, amelyekben holttesteket is felfedeztek. A maradványokat egy hónapon belül felszínre hozzák, és megkezdik az azonosításukat. A 2009. június elsején bekövetkezett katasztrófában 228-an vesztették életüket, közülük négyen magyarok voltak. A francia hatóságok most…
Egy egyszerű, új technikával javítani lehet a tüdőrákban szenvedő páciensek diagnózisát és kezelési esélyeit; brit tudósok a vérben keringő daganatsejtek számlálásával próbálják megállapítani a tüdőrák agresszivitását. A módszer gyakorlati alkalmazásáról az InfoRádiónak Peták István kutatóorvos beszélt.
Az antibiotikum-rezisztencia veszélyeire hívta fel a figyelmet a WHO az Egészség Világnapján. Pusztai Zsófia, a szervezet magyarországi irodájának vezetője elmondta: Magyarországon tavaly 2500 multirezisztens kórokozóval fertőzött embert kezeltek, közülük 750-en meghaltak.
Megkülönböztette közössége az ötezer éve elhunyt, feltehetően homoszexuális vagy transzvesztita férfit, akinek földi maradványaira Prága közelében bukkantak.
Lehetséges új elemi részecskét vagy természeti erőt fedezhettek fel az amerikai Fermilab fizikusai, akik szerint az új jelenség kibővítheti az anyag tulajdonságaival kapcsolatos ismereteket.
A világ termetre egyik legnagyobb lófajtája, a Angliából származó shire magyarországi tenyésztésével próbálkozik egy hazai istálló. A törökszentmiklósi Szenttamás ménesben születik meg hamarosan a shire kiscsikó.
A kannabisz számos országban tiltott kábítószer, az orvoslásban azonban egyre nagyobb szerepet kap. Az Egyesült Államokban időközben bizonyos betegségeknél fájdalomcsillapítóként vetik be, és külön engedélyeztetést követően Németországban is.
Jurij Gagarin, a világűrben járt első ember halálát baleset okozta - jelentette ki a sok találgatást kiváltó esetről eddig titkos, de most nyilvánossá vált dokumentumokra hivatkozva Alekszandr Sztyepanov, az elnöki levéltár egyik osztályvezetője pénteki moszkvai sajtóértekezletén.
Több vizsgálat arra utal, hogy mind a keveset alvók, mind a hosszú órákat szundikálók szívbetegség-kockázata fokozódik. Most egy angol és olasz kutatókból álló munkacsoport az eddigi legtöbb elérhető adat földolgozása alapján igyekezett ezt a kérdést megválaszolni, és eredményeiket az European Heart Journal közölte.
Hetvenöt évvel ezelőtt, 1936 tavaszán került forgalomba az első olyan személygépkocsi, amelyet dízelmotor hajtott. Eladdig ugyanis ezt a takarékos erőforrást kizárólag teherautókba építették be.
Amerikai kutatók állításuk szerint megoldottak egy emberi észleléssel kapcsolatos rejtélyt, amely egyaránt foglalkoztatott filozófusokat és tudósokat, mióta 323 éve egy ír politikus megfogalmazta John Locke-nak írt levelében.
Május 22-én a Nemzeti Színházban adják át a Bolyai János Alkotói Díjat, Magyarország legrangosabb civil tudományos elismerését. A díjbizottság elnöke Schmitt Pál köztársasági elnök - hangzott el az alapítók budapesti sajtótájékoztatóján.
Ötven éve, 1961. április 12-én kerülte meg a Földet Vosztok-1 nevű űrhajójával Jurij Gagarin. Az ezt követő bő egy évtizedben hihetetlen űrverseny alakult ki, és az amerikaiak - miután kétszer veszítettek - 1969 nyarán elsőként küldtek embert a Holdra.
Emberi vesét hoztak létre őssejtekből brit tudósok, az áttörés eredményeként a transzplantációra váró betegek majdan saját szerveiket "növeszthetik" - közölte a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.