Időszámításunk előtt 200-300 évvel keletkezett maja oltárt fedeztek fel régészek a Guatemalavárostól közel 200 kilométerre délre, a csendes-óceáni partvidék közelében fekvő Takalik Abaj nemzeti parkban.
Pusztító erejű, várhatóan sok halálos áldozatot követelő földrengés fogja megrázni Kaliforniát 30 éven belül - jósolják amerikai tudósok egy új előrejelzésükben.
Mount Everest-túrán részt vett gyermekeket vizsgáltak brit kutatók, remélve, hogy választ kapnak azokra a kérdésekre: hogyan óvható meg a koraszülöttek tüdeje és szervezete, ha nem jutnak elegendő oxigénhez.
Milliók szednek naponta vitamint abban a reményben, hogy egészségesebbek lesznek tőle. Pedig lehet, hogy ezzel éppen ellenkező hatást érnek el, és korai halált halnak - figyelmeztetnek dán kutatók.
Az évszázad végére akár fél méterrel is megemelkedhet a tengerek vízszintje - figyelmeztet egy nemzetközi kutatócsoport. Ez pedig sokkal nagyobb arányú növekedés, mint amennyit az ENSZ Nobel-békedíjas Klímaváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) előre jelzett tavaly.
Rosszul számolták ki az amerikai űrhivatal tudósai, mekkora esélye annak, hogy az Apofisz aszteroida becsapódik a Földbe. Hibájukat egy 13 éves német iskolás fiú javította ki.
Elhunyt szerdán Edward Lorenz amerikai matematikus, meteorológus, a káoszelmélet egyik megalkotója - jelentette be a massachusettsi műszaki egyetem (MIT), amelynek professzora volt.
A "rossz" vérkoleszterin szintjét csökkentő gyógyszerek lejjebb viszik a vérnyomást is - állapították meg amerikai kutatók a sztatin gyógyszercsoport újabb kedvező hatásáról az Archives of Internal Medicine című szakfolyóirat legújabb számában közölt tanulmányukban.
Közeledik az a nap, amikor virágok nyílnak majd a Holdon - állítják az Európai Űrhivatal (ESA) tudósai, akik bebizonyították, hogy a büdöske nagyszerűen megterem a kövek között, és még táptalajra sincs szüksége ehhez.
"Megszólaltatják" a neandervölgyi embert amerikai kutatók, akik számítógéppel rekonstruálták a körülbelül 28 ezer éve kihalt emberfaj hangképző szerveit. Eddig ugyan csak azt "e"-t tudták "kimondatni" a géppel, de ebből is kiderült, mennyivel másképpen beszélt a neandervölgyi, mint a mai ember.
"Nem igaz, hogy rosszul számítottuk ki az Apofisz aszteroida és a Föld ütközésének esélyét" - állítja a NASA, amely nem is hallott arról a 13 éves német fiúról, aki állítólag "kijavította" az amerikai űrhivatal számításait.
Egyesült államokbeli kutatók kidolgoztak egy eljárást arra, hogyan javíthatók a koraszülöttek életkilátásai. Az egyik kulcsfaktor a kicsi neme, a lányok ugyanis jobb eséllyel indulnak.
Az ókor óta foglalkoztatja a filozófusokat a szabad akarat kérdése, amely korábban úgy merült fel, hogy befolyásolja-e cselekedeteinket egy külső, az embernél magasabb rendű hatalom vagy mi kovácsoljuk a sorsunkat. Bár létezésének elvetése feleslegessé teszi az etikai szabályokat, mégis számos filozófus vallotta, hogy a világ dolgainak működését nem az ember irányítja.
A világ számos pontján már jelenleg is élelmezési válságot okoz a klímaváltozás. Többen rámutatnak: a probléma súlyosbodik a jövőben, ezt pedig Magyarország sem hagyhatja figyelmen kívül. A Szegedi Biológiai Központ vezetője arra figyelmeztet: Magyarország nem lesz képes együtt élni a klímaváltozás hatásaival, ha a mezőgazdaságban továbbra sem alkalmaznak genetikailag módosított vetőmagokat.
Két új, a vércukorszint szabályozására szolgáló, szájon át alkalmazható hatóanyagot mutatnak be a Magyar Diabétesz Társaság éves kongresszusán Tihanyban - jelentette be a szervezet elnöke. Winkler Gábor az InfoRádiónak elmondta: az új módszer a cukorbetegség szív- és érszövődményeinek megelőzéséhez járul hozzá.
Első alkalommal sikerült megfigyelniük egy tó eltűnését a grönlandi jégtakarót tanulmányozó tudósoknak. A szakembereknek sokáig csak feltételezéseik voltak arról, hogyan veszhet nyoma egyetlen éjszaka alatt ilyen hatalmas víztömegnek.
Egyetemi kutatócsoportokat támogat az amerikai kormányzat azzal a céllal, hogy új bőrt, fület, izmot és más testszöveteket növesszenek az Irakban és Afganisztánban megsérült katonák számára - jelentette be az Egyesült Államok védelmi minisztériuma.
Az antibiotikumok használata az élelmiszerláncban hozzájárul a rezisztens baktériumok szaporodásához, melyek az ételekkel átjuthatnak az emberekbe - közölte az Európai Unió élelmiszerhatósága.
Sikerült rábírnia egy nemzetközi kutatócsoportnak a nősténymuslincákat, hogy hímként viselkedjenek. Ez arra enged következtetni, hogy a nőstények és a hímek agya hasonlóan van "bedrótozva".
Földet ért a Szojuz TMA-11 űrhajó leszálló egységével Ji Szo Jeon dél-koreai és Peggy Whitson amerikai űrhajósnő, valamint Jurij Malencsenko orosz űrhajós szombaton, közép-európai idő szerint 10:30 órakor a kazahsztáni sztyeppén, Arkalik város közelében. A két utóbbi asztronauta előzőleg hat hónapot töltött a Nemzetközi Űrállomáson.
Lenyűgöző eredményeket hozott egy új mellrákgyógyszer kipróbálása: sikeresen összezsugorítja a daganatokat az operáció előtt. A gyógyszert az Egyesült Államokban már engedélyezték az előrehaladott állapotban lévő betegek kezelésére, az Európai Unióban azonban még nem.
Két kutatás is bizonyította Nagy-Britanniában, hogy nem hatékony és nem is olcsóbb, ha a 2-es típusú diabéteszben szenvedők maguk mérik vércukorszintjüket.
Igen csekély az esélye annak, hogy értelmes lényeket találunk a Földhöz hasonló bolygókon. A legújabb számítások szerint annak a valószínűsége, hogy nem vagyunk egyedül, mindössze 0,01 százalék.
A megfázásos tünetek megjelenésétől számított 24 órán belül bevett cink-acetát-tabletta csökkenti a betegség elhúzódását és a tünetek súlyosságát - állítja egy szaklapban megjelent tanulmány.
Régóta foglalkoztatta a tudósokat az a kérdés, miért van az embernek és a legközelebbi rokonainak olyan nagy feje? Végre kiderült: azért, hogy hosszabb ideig éljünk!
Aki sok gyümölcsöt eszik, annak kisebb az esélye arra, hogy szívinfarktust kap, viszont a gyümölcsben, zöldségekben gazdag étrend a rosszindulatú daganatok ellen nem véd. Japánban egy hatalmas vizsgálat eredményeit most összegezték, és az adatokat az egyik legnagyobb szakfolyóiratban hozták nyilvánosságra.
A Görögországban pusztító tavalyi erdőtüzek megismétlődése az éghajlat felmelegedése következtében "normális" jelenséggé válhat - figyelmeztetett a Természetvédelmi Világalap (WWF).
A Houstoni Orvosi Egyetem Bőrgyógyászati Tanszékének professzora szerint a bőrbetegségek már gyermekkorban kialakulhatnak. Rády L. Péter az InfoRádiónak azt mondta: a környezeti hatások mellett a genetika is hozzájárulhat a tumorok megjelenéséhez.
Már a középkorban is nagy hagyománya volt annak, hogy az orvosok a vizelet megvizsgálásával diagnosztizálták a betegségeket. Nemzetközi tudósok most bebizonyították: a módszernek ma is helye van az orvostudományban.
A dohányzásról való leszokás sikere nem csupán az akaraterőn múlik - hanem valószínűleg azon is, hogy havi ciklusuk melyik szakaszában próbálkoznak ezzel a nők. Amerikai kutatók legalábbis arra jutottak, hogy azok a nők, akik az ovuláció előtt próbálnak leszokni, nagyobb eséllyel nyúlnak a cigaretta után ismét, mint azok, akik ezt máskor kezdik.
Gyerekek egész generációját nyomorította meg egy fél évszázada - és ma visszatér az európai piacra a Thalidomide nevű gyógyszer, ezúttal a rák hatékony ellenszereként. Az egykor rettegett gyógyszer forgalmazására megadta az engedélyt az illetékes európai szakhatóság. A gyógyszer akár Magyarországon is elérhető lesz.
Tudósok úgy vélik, sikerült beazonosítaniuk azt a gént, ami akár a mellrák méretét és terjedését is szabályozni tudja - igaz, eddig csak egereknél sikerültek a kísérletek.
A légszennyezés elnyomja a virágok illatát, így a méhek nehezebben találják meg azokat, ez pedig veszélyezteti a természet egyik legfontosabb körforgásának fennmaradását - állítják kutatók.
Míg a magyar népesség internethasználat terén jelentős elmaradásban van a legfejlettebb országokhoz képest, a 14-17 év közötti magyar fiatalok 94 százaléka használja az internetet - állítja tanulmány. Ságvári Bence, a tanulmány szerzője elmondta, a legtöbb fiatal számára az online kapcsolattartás inkább kiegészíti, mintsem felváltotta volna a személyes kapcsolatokat.
Az Alaszkába látogatók gyakran csodálkoznak, hogy milyen friss és tiszta a levegő, az igazság azonban az, hogy az Északi-sarkkör fölött a légkör télen és koratavasszal óriási nedvszívóként működik, amely csapdába ejti a bolygó fölött örvénylő legkülönbözőbb szennyezőanyagokat.
Létezhetnek más bolygókon nem intelligens élőlények - állítja Stephen Hawking asztrofizikus, aki erről a Washingtoni Egyetemen beszélt, ahol a NASA alapításának 50. évfordulója alkalmából tartott előadást.
Vízimport, szárazság, porosodó városok, hőség - világszerte érezteti hatását és súlyos következményekkel jár a globális felmelegedés, amely emberéleteket is követelt és szétzilálhatja az országok gazdaságait. Egyelőre Dél-Európa, India és Kanada szenvedte meg leginkább a változásokat.
A napfolttevékenység nem kezdődött újra tavaly március óta, amikor rekord gyenge szintre süllyedt, emiatt a tudósok egyre jobban aggódnak, hogy a Földet a felmelegedés helyett inkább egy új jégkorszak fenyegeti.
A kihalás szélére került az emberiség mintegy hetvenezer évvel ezelőtt - állítja egy új humángenetikai tanulmány, amely az Amerikai Journal of Human Genetics című folyóiratban jelent meg. A vizsgálatok szerint ebben az időben a teljes populáció mindössze kétezer főre apadt azelőtt, hogy a korai kőkorszakban aztán fokozatosan ismét gyarapodni kezdett.
Nagy-Britanniában első alkalommal juttattak őssejteket olyan betegek szervezetébe, akik néhány órával korábban szívinfarktust kaptak. A kísérlet megmutathatja, hogy jelenlegi fejlettségi szintjén mennyit várhat az orvostudomány az őssejtterápiától.