A hétfő reggeli biztató hírek után újabb fordulat állt be Ferenc pápa egészségi állapotában. Hétfőn két alkalommal is akut légzési elégtelenség jelentkezett nála a Vatikán közleménye szerint. A pápa továbbra sincs túl a veszélyen, s a közlemény szerint még korai lenne arról beszélni, hogy előkészítik-e a pápa lakosztályát a hazatérésre.
Az amerikai elnök hétfőn bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a háború lezárásával kapcsolatos egyik nyilatkozatát, amelyet az AP amerikai hírügynökség idézett.
A helyzet érezhetően feszült Kijev és Washington között, és a pénteki, a Fehér Házban történt indulatos szóváltást követően mindkét vezető folytatta a verbális háborúskodást. Zelenszkij szerint a megállapodás "még nagyon-nagyon messze van", mire Trump kijelentette: "Amerika ezt nem sokáig tűri majd!"
Az Európai Uniónak részt kell vennie a tárgyalásokon az új európai biztonsági architektúráról, ahol Oroszország nem megkerülhető, jelentette ki az EU-ügyi miniszter.
Hamburgban, az önálló tartománynak számító városállamban egy héttel az előre hozott parlamenti választások után került sor a helyi szavazásra, amely az előrejelzéseket igazolta: az SPD gyengült ugyan, de győztes maradt.
Szlovákia elutasítja az ukrajnai háború folytatásának támogatását, ezért nem ért egyet sem Ukrajna katonai, sem pénzügyi segítésével – közölte Robert Fico kormányfő Pozsonyban hétfőn a Brüsszelben csütörtökre tervezett Európai Uniós csúcstalálkozóval kapcsolatban. Mint mondta, javaslatot fog tenni a béketárgyalások megkezdésére. Hozzátette: szerint
Jelenleg valószínűnek tűnik, hogy innen már nem lesz visszaút a két párt számára. Sem a Bundestagba, sem pedig a tartományi parlamentbe nem sikerült bejutniuk. Az FDP eltűnéséből elsősorban a CDU, a BSW kudarcából pedig az AfD profitálhat.
Trump érkezése felborította a 80 éven át létező szövetségi rendszert, Európa vezetői pedig most rohanva próbálnak valami újat tető alá hozni. Amiből sem a magyar, sem a szlovák kormány nem kér.
Orbán és Fico vétófenyegetései egyelőre elvi jelentőségűek a csütörtöki EU-csúcs előtt, ám előre jelezheti az ellenállásuk erősödését későbbi gyakorlati döntéseknél. Közben már futnak csúcstalálkozók egy párhuzamos szálon európai és időnként a kontinensen kívüli országokkal. Vasárnap 18 ország vezetői vagy diplomáciai képviselői ültek össze Londonb
Volodimir Zelenszkij közölte: "Amerikai és európai partnereinkkel közösen dolgozunk és nagyon is reménykedünk az Egyesült Államok támogatásában a béke felé vezető úton. Békére van szükségünk minél hamarabb"
Lech Walesa, Lengyelország volt elnöke és a Szolidaritás szakszervezeti mozgalom egykori vezetője, aki kulcsszerepet játszott a kommunizmus bukásában, levelet írt Donald Trump amerikai elnöknek. Ebben többek között azt írta, elborzadva látta az Ukrajna államfőjével, Volodimir Zelenszkijjel folytatott vitát. A Nobel-békedíjas politikus a Facebook-ol
Az amerikai elnök az újságíróknak azt is kifejtette, hogy nincs mozgástér további tárgyalásra Kanadával és Mexikóval, a 25 százalékos különvám keddtől érvénybe lép.
A Nobel-békedíjas volt lengyel elnök, illetve a kommunista rezsim több politikai foglya is aláírta azt a levelet, amely szerint Trumpék úgy beszéltek, mint régen a kommunista kihallgatótisztek.
Az európai autóipar nagyobb rugalmasságot igényel a szén-dioxid-kibocsátási célok teljesítése terén, ezért az Európai Bizottság módosítást fog javasolni kibocsátási szabályozásban - jelentette ki Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke Brüsszelben.
A 25 százalékos amerikai vámok bevezetése az európai termékekre jelentős hatással lenne Szlovákiára is, különösen az autóiparban, hiszen Szlovákia az Egyesült Államokba irányuló exportjának több mint 75 százalékát az autóipari termékek alkotják.
A boszniai védelmi miniszter szerint a magyar katonai repülőgép érkezésének célja az volt, hogy támogatást nyújtson Milorad Dodiknak az ország destabilizálásában.
Magyar Levente így valószínűleg autóval ment és arról beszélt az elítélt boszniai szerb elnök mellett, hogy "a nyugati, gyarmati vircsaft" destabilizálja Bosznia-Hercegovinát. Mások viszont úgy vélik, épp az orosz érdekeknek is hasznos magyar beavatkozások teszik ezt.
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Nagy-Britanniának és más európai országoknak szükség esetén békefenntartó alakulatokkal is részt kell venniük a majdani ukrajnai békemegállapodás végrehajtásában, de a rendezéshez elengedhetetlen az Egyesült Államok erőteljes támogatása.
A Szentatyának a nap folyamán két alkalommal akut légzési elégtelensége volt a tüdőben felhalmozódott nyálka miatt, ami hörgőgörcshöz vezetett - közölte a Vatikán az orvosok információira hivatkozva hétfő este.
Néhány napja Nürnbergben, az Enforce Tac 2025 rendészeti és védelmi kiállításon mutatták be a német Diehl Defence vállalat legújabb fejlesztését, egy különleges vadászdrónt.
Egyre nagyobb nemzetközi nyomás helyezkedik az ukrán elnökre, hogy mondjon le hivataláról. De ki vezethetné az országot Zelenszkij után? Ennek jártunk utána Kosztur Andrással, a XXI. Század Intézet vezető kutatójával.
Sajtóértesülések szerint az Európai Bizottság már vizsgálja annak a lehetőségét, hogy az Elon Musk birtokában lévő Starlink műholdas internetrendszer helyett egy alternatív megoldást találjanak Ukrajnának.
A vasárnap esti megállapodás szerint a britek, a franciák és az ukránok közösen dolgoznak ki egy tűzszüneti tervet. Ezt később az Egyesült Államokkal is megvitatnák. A magyar miniszterelnök viszont úgy látja, Európa a háborút választotta.
A Trump-kormányzat lényegében azt akarja, hogy Zelenszkij írja alá az ásványi anyagokról szóló megállapodást az Egyesült Államokkal és "kössön békét" Oroszországgal, anélkül, hogy biztosítékokat kapna.