A szegfűk (Dianthus) a szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjához tartoznak. Biztosan mindenki ismeri, vagy már hallott ezekről az illatos és színes virágokról. Nézzük, hogy hogyan kell őket megfelelően gondozni azért, hogy a kertünket is színessé tegyék virágaikkal.
A buzogányvirág (Dieffenbachia) a kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozik és óvatosan kell kezelni, mert egyes részei mérgezőek lehetnek. Ennek ellenére csodálatosan szép növény, érdemes közelebbről megismerni a gondozásának fortélyait!
A Dichorisandra a kommelinafélék (Commelinaceae) családjába tartozik. Ezt a Peruból származó dísznövényt a fürtökben nyíló szép virágjáért tartják. Általános virágföldbe is ültethetjük, mert szépen fog fejlődni benne, és feldobja majd a környezetét.
A csokrosindák (Clorophytum) a liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó növények. Hazánkban a zöldikeként elterjedt virágfajták nagyszerű díszét képezik a belső tereknek. Csíkos leveleik és kis virágaik miatt igen kedvelt csüngős virágok.
A Chamaeranthemumokat a leveleik miatt tartják, amelyek színükkel és formájukkal teszik élénkebbé és barátságosabbá az otthonunkat, vagy éppen a munkahelyünket. Nézzük meg, hogy mit kell tudnunk erről a levéldíszről, ahhoz, hogy megfelelően gondozzuk!
A Chirita a csuporkafélék (Gesneriaceae) családjába tartozik. Harang alakú virágai teszik igazán kedvessé ezt a kis növényt, amelyet többnyire szobanövényként tartunk, magas a hőigénye miatt. Ennek ellenére nem szereti a közvetlen napfényt. Tudjunk meg még többet erről a trópusi növényről!
A növényeknek táplálék kell ahhoz, hogy jól nőjenek és virágozzanak. Az őshonos fajok olyan területeken maradnak életben, ahol a földben lévő szerves- és ásványi tápanyagok és az éghajlati körülmények kedveznek a fejlődésüknek. A nem őshonos fajoknak módosított talajra, és különleges kezelésre van szükségük ahhoz, hogy növekedhessenek.
A zöldpaprika, más néven édes paprika ugyanabba a családba tartozik, mint a paradicsom, a krumpli és a padlizsán. Mérsékelt éghajlaton, a zöldpaprika palánták kora tavasztól kora nyárig virágoznak. A hűvösebb éghajlaton a zöldpaprika palánta a nyári hónapokban fog teremni.
A virágzó, lágy szárú bodza a mérsékelt és kontinentális éghajlaton világszerte növekszik. A bogyók, amelyek ugyanezt a nevet viselik, a bodzabokron teremnek, flavanoidokat, tanint, aminosavakat, valamint vitaminok és ásványi sók széles választékát tartalmazzák.
Ha azt tervezzük, hogy organikus gyümölcsöket és növényeket termesztünk, először bizonyosodjunk meg arról, hogy a talaj, amelyben nőni fognak, teljesen természetes eredetű trágyával van ellátva.
A Layia Platyglossák apró növények, amelyek tavasszal és nyáron virágoznak. Kaliforniában őshonos virágok, ahol vadvirágként nőnek, és a kissé száraz körülményeket kedvelik. Nézzük meg, hogy nálunk hogyan fejlődnek jól ezek a szép és egyszerű virágok!
Az örökzöld tatárvirág (Iberis Sempervirens) az év bármelyik évszakában képes virágba borulni, annak megfelelően, hogy mikor vetjük el. Szaporítása nagyon egyszerű, hisz magról történik, így bárki képes tatárvirágot nevelni.
A nebáncsvirág (Impatiens) a nebáncsvirágfélék (Balsaminaceae) családjába tartozó virágzó növény. A kis színes virágai vidámmá varázsolják a környezetünket, és már tavasztól élvezhetjük a szépségét. Könnyen nevelhető, mert általános virágföldben is nagyszerűen fejlődik.
A kínai jázmin (Jasminum Mesnyi) az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó cserje. Sárga virágaival díszítik a kertünket már kora tavasszal. Nézzük, hogy hogyan lehet nekünk is szép kínai jázmin cserjénk.
A Jatropha a kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjába tartozó bokor vagy cserje. Élénkvörös színű virága van, és mivel Nyugat-Indiából származik, figyelnünk kell rá, hogy mindig melegben legyen. Azt viszont fontos tudni róla, hogy egyes részei mérgezők lehetnek.
A Kaempferia növények a gyömbérfélék (Zingiberaceae) családjába tartoznak. Ezek a lila virágot hozó növények Indiából és Burmából származnak. Szeretik a közvetlen napfényt, és egy kis különleges törődésre is szükségük van.
A gyepliliom (Liriope) a liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó évelő növény. Nem igényel különösebb gondozást, de azért oda kell figyelni a szükségleteire azért, hogy szépen fejlődjön, és hogy sokáig díszítse a kertünket. Nézzük, hogy milyen igényei vannak!
A Ligularia tussilaginea ´Aureomaculata´ egy hamuvirág, amit az érdekes leveléért kedvelt. A levelein világos foltok vannak, így azonnal felhívja magára a figyelmet. Nézzük meg, hogy milyen gondozást igényel ez a szép levéldísz!
A liliom (Lilium) a liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó gumós növény. A liliomnak többféle fajtája van, így többféle színben és méretben találkozhatunk vele. Nézzük meg, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy nekünk is szép liliomunk legyen a kertben!
A peremvirágok (Kohleria) a csuporkafélék (Gesneriaceae) családjába tartozó virágzó növények. Színes kis harang alakú virágai teszik kedvelt szobanövénnyé ezt a Japánból származó virágot. Lássuk, hogy hogyan kell gondoskodnunk róla!
Az ezüst pilea (Pilea cadierei) a csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozik. Az ezüst pileát leginkább levelei ezüst színű mintázata miatt tartják, de virágokat is hoz. Ismerjük meg közelebbről ezt a Mexikóból származó dísznövényt!
Az üvegcsalán vagy más nevén pilea (Pilea) a csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozó növénynemzetség. Ebbe a nemzetségbe tartozik többek között az ezüst pilea (Pilea cadieri) is. Nézzük, hogy mit kell tudni ezekről a növényekről!
A kakassarkantyú (Plectranthus) az ajakosak (Lamiaceae) családjába tartozik. Szereti a meleget, de figyelnünk kell rá, mert a közvetlen napfényt megsínyli. Nézzük, hogy mit kell tudnunk a kakassarkantyúról ahhoz, hogy szépen fejlődjön!
A Porphyrocoma virág különleges gondozást igényel, ha azt szeretnénk, hogy szépen virágozzon és beragyogja az otthonunkat. Nyáron különösen figyelni kell rá, mert megtámadhatják a takácsatkák.
A Pilea depressa a csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozó növény. Nagyszerűen beillik bármilyen környezetbe természetes zöld leveleivel. Jól mutat függő cserépben, és nem igényel különösebb gondozást.
A pletyka (Tradescantia) a kommelinafélék (Commelinaceae) családjába tartozó növénynemzetség. Több fajta pletyka létezik, de az igényeik általában megegyeznek. Ebből a cikkből azt tanulhatjuk meg, hogy hogyan kell gondoskodni a pletykákról.
A cikk Bétéri Csabáné Ápolók kézhigiénés compliance-nek vizsgálata című pályaművének rövidített változata, amely a Kecskeméten megtartott országos Szakdolgozói Konferencián Előadói díjat kapott 2010. 06. 26-án, valamint a Hartmann országos pályázatán Ápolói díjat nyert 2010. 08. 03-án.
A Rivina az alkörmösfélék (Phytolaccaceae) családjába tartozik. Ez a Nyugat-Indiából származó növény nemcsak virágokat hoz, hanem gyümölcse is van, ami szintén díszíti a növényt. Ismerjük meg közelebbről!
A rozmaring (Rosmarinus) egy ismert fűszer- és gyógynövény, amelyet hazánkban is nagy előszeretettel használnak a konyhában. Nézzük meg, hogy hogyan termeszthetünk otthon rozmaringot azért, hogy mindig frissen élvezhessük az ízét!
A Ruellia az akantusz-félék (Acanthaceae) családjába tartozó változatos színű cserje. Ez a Brazíliából származó cserje kiválóan fejlődik a jó minőségű, általános virágföldben, és nem igényel különösebb gondozást, gyakorlatilag bárki nevelheti.
Az afrikai ibolya vagy más nevén fokföldi ibolya (Saintpaulia) a csuporkafélék (Gesneriaceae) családjába tartozik. Nagyon kedvelt szobanövény, ami nem is csoda, hisz édes kis virágaival bármilyen helyet otthonosabbá és barátságosabbá varázsol.
A lampionliliom (Sandersonia aurantiaca) egy sárga virágú növény, amely Dél-Afrikából származik. Jóllehet az európai éghajlat eltér eredeti élőhelyének az éghajlatától, de itt is nevelhető egy kis gondozással és türelemmel.
A csodagumó (Sauromatum) a kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozik. Ennek az érdekes trópusi növénynek szüksége van egy kis különleges figyelemre, mert eredeti élőhelye Afrika és Ázsia területein van. Lássuk, hogyan kell megfelelően gondoskodni erről a növényről!
Az okra (Abelmoschus Esculentus) egy zöldség, ami a mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozik. Erre a virágzó növényre néha Hibiscus esculentus L-ként is utalnak. Nézzük meg, hogy hogyan nevelhetjük akár a kertünkben is ezt a zöldséget!
A meténg (Catharantus) származási helye Madagaszkár. A meténg egy virágzó cserje, amelynek kis színes virágai vannak. Egy kis odafigyeléssel bárkinek díszítheti a kertjét. Nézzük meg, hogy mire van szüksége ennek a színes kis cserjének a fejlődéshez.
Azok számára, akik otthon is szeretnének csokoládét készíteni, eláruljuk az öntőforma készítésének lépéseit. A formák lehetnek bármilyen alakzatúak és méretűek, tehát gyakorlatilag bármit használhatunk erre a célra. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy veszünk egy játékot, ráöntjük a csokoládét, és bedobjuk a mélyhűtőbe.
Szeretsz golfozni és érdekel, hogyan készíthetsz golfhálót? Ha szereted a kreatív feladatokat, és könnyedén tudod követni a tanácsokat, akkor ez a feladat tökéletes lesz a számodra!
Az Amiga Mia rózsabokor vonzó dísze lehet a kertünknek szép és illatos virágai miatt. Emellett vonzza a pillangókat, így kertünk életre kel. Nézzük, hogy hogyan díszíthetjük a kertünket ezzel a fajta rózsával!
A Dortmund futórózsa egy lombhullató cserje, ami igencsak látványos falakra vagy lugasokra felfuttatva. Tudjuk meg, hogy hogyan kell gondozni ezt a fajta futórózsát ahhoz, hogy a mi kertünket és udvarunkat is díszítse tavasztól késő őszig.
A Rosa setigera futórózsát préri rózsaként is ismerik. Ez a rózsafajta Észak-Amerikából származik, és rózsaszín virágaival teszi látványossá a rózsabokrot. Ismerjük meg ezt a préri rózsát!
Ez a fajta rózsa jóllehet rózsabokorként van számon tartva inkább talajtakaróként használják, mert vízszintesen növekszik. Mint a legtöbb rózsafajta ez is vonzza a pillangókat, így kertünk tele lesz élettel, ha ilyen rózsát ültetünk.
A Paloma Blanca a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Fehér virágaival eleganciát kölcsönöz a kertnek egész nyáron. Tanuljuk meg, hogy milyen gondozásra van szüksége ennek a fehér színű rózsafajtának ahhoz, hogy a mi kertünket is díszítse.
A talaj nedves lehet a tömörsége miatt vagy a víz növekedett szintjének köszönhetően, ilyenkor a víz közel van a talaj felszínéhez. Az agyagos talajok télen nedvesek, nyáron pedig szárazak. Hacsak nem telepítünk vízelvezető rendszert, olyan növényeket kell választanunk, amelyek alkalmazkodnak a nedves körülményekhez.
Igazi kihívás növényeket ültetni a fák árnyéka alá. Az árnyék és a nedvesség hiánya problémát jelentenek ilyen körülmények között, szerencsére sok olyan növény is van, ami jól érzi magát ilyen körülmények között is. Nézzük, hogy melyek ezek a növények!
A lila egy ritka és híres színárnyalat a természetben és a történelemben. Ez a ritkaság drága színné vált, mivel csak a királyok és a királynők engedhették meg maguknak a lila szőnyegeket, ruhákat és kárpitokat. Nézzük, hogy ez a királyi szín hogyan díszítheti a mi kertünket is!
A lila annyira sokoldalú, hogy a legtöbb színnel könnyen kombinálható. Néhány útmutató követése segíteni fog, hogy elérjük a kívánt hatást. Nézzük meg, hogy melyek ezek az útmutatók, és hogyan használhatjuk őket!
A MUFA (egyszeresen telítetlen zsírsav) diéta célja a lapos has elérése. A Lapos Has Diéta az egyszeresen telítetlen zsírsavas ételeket helyezi előtérbe. A MUFA diétával egészségesen lehet fogyni. De vajon tényleg hatásos ez a fajta diéta? Egyesek azt mondják, hogy a MUFA diéta a legutóbbi fogyókúrás recept az átverések listáján.
A nagyobb városokban a trópusi gyümölcsök és zöldségek széles körben a rendelkezésünkre állnak. Ezek a gyümölcsök általában meleg helyeken nőnek, az Egyenlítő környékén. A trópusi gyümölcsöknek trópusi vagy szubtrópusi körülményekre van szükségük ahhoz, hogy növekedjenek és nem fagytűrők, ezért a legismertebb trópusi gyümölcsöket trópusi országokból exportálják.
Többfajta trópusi gyümölcs létezik: vannak, amelyeket exportálnak és vannak, amelyeket csak helyi használatra termelnek. A banán, a mangó, a papaja, az ananász, a kókuszdió, a guava, a sárkánygyümölcs és az avokádó az ismert trópusi gyümölcsök között vannak. Nézzünk meg egy párat belőlük!