Idén a csillagászati nyár kezdete június 20-án, azaz holnap éjjel 23 óra 44 perckor van. A legrövidebb éjszakát ugyan június 24-én, Szent Iván éjjelén szokás ünnepelni, de a valódi napforduló június 20–21-re esik.
A szupercellákat a falfelhőkről lehet felismerni, forgó rotációs mozgást végeznek, gyakran kísérik viharos erejű széllökések és jégesők – magyarázta az InfoRádiónak nyilatkozó Simon Gergő, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.
Egy hónapja még az aszály jelentette a legnagyobb gondot a mezőgazdaságban, az utóbbi hetekben viszont az eső okoz problémát. A gazdák szerint: nem a mennyiséggel, hanem az eloszlással van a baj.
A Dunántúl nagy részén, az Északi-középhegység térségében és az Észak-Alföldön felhős idő valószínű, másutt viszont a kevesebb felhő mellett kisüthet a nap. A nap során több helyen várható csapadék: a Dunántúlon inkább az eső, zápor, máshol a záporok, zivatarok lesznek jellemzőek. Az északnyugati, nyugati szél a Dunántúlon és a Duna-Tisza közén erő
Rendkívüli volt a növénytermesztés szempontjából az első féléves időszak: a több mint két hónapig tartó aszály és a tavaszi fagyok komoly veszteséget okoztak a várható termésmennyiségekben; a csapadék későn érkezett, és a mostani esőzések hevessége is károsítja néhol a növényeket – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI érdeklődésére.
Vasárnap reggelig érvényes narancssárga riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) heves esőzések és vihar veszélye miatt az ország területének háromnegyedére. Nyolc megyében és a fővárosban sárga viharriasztás van érvényben.
Vasárnap erősen felhős lesz az ég, és csak rövid napos időszakok valószínűek. Főleg a Dunától keletre alakulhat ki zápor, északkeleten zivatar, másutt inkább csak elszórtan lehet időszakos eső.
Aki nyaralni készül, hetekkel korábban böngészi az időjárás-előrejelzéseket, és reménykedik a strandidőben. Nem így a viharvadászok, akik a természet tombolásakor érzik elemükben magukat.
Napközben főként a Dunától keletre fordulhatnak elő a záporok mellett zivatarok is, de néhány helyen a Dunántúlon is előfordulhat dörgés, villámlás - írja figyelmeztetésében a meteorológiai szolgálat. Lokálisan nagyobb mennyiségű (20-30 mm-t meghaladó) csapadék az ország északkeleti harmadán valószínű (ott néhol 30-40 mm sem kizárt), emellett néhol
Visszavonta az Országos Meteorológiai Szolgálat a zivatarok és felhőszakadások kialakulásának veszélye miatt korábban kiadott elsőfokú riasztásokat, az erős szél miatt kiadott elsőfokú riasztás azonban továbbra is érvényben van. Az érintett területeken a széllökések sebessége meghaladhatja a 70 kilométer/órát is. A riasztások által érintett terület
Kétséges a hazai termelők helyzete itthon, a mostanában egyre több csapadék miatt, ugyanis a nedvesség a földeket feláztatja, így a a hagyományosan június végén kezdődő aratás akár heteket is csúszhat.
Nagy a bizonytalanság a hazai termelők körében. Ahol „tejes” érésben van a búza, akár örülhetnek is az esőknek, míg ahol már sárgul, ott ez a sok csapadék nem annyira szerencsés a gabonára nézve.