Továbbra sem enyhül az aszály, a hétfőn átvonuló front az ország nagy részét szárazon hagyja. Kedden erős szélre, később hajnali fagyokra számíthatunk. Előrejelzés az ország területére kedd estig: Eleinte gyorsan csökken a felhőzet, majd napközben a több órás napsütés mellett gomolyfelhők képződnek, de ezek csapadékot nem adnak. Az északi, északny
A Nap, a Föld és az időjárás a központi témája az idén már hatvan éve ünnepelt Meteorológiai Világnapnak. Az Országos Meteorológiai Szolgálat épületében gyűltek össze a szakma kiválóságai, hogy együtt tisztelegjenek az egyik legrégebbi tudomány, az emberiséggel egyidős meteorológia előtt.
Kedd estig fokozatosan romlani fog az idő – beborul és a hőmérséklet is csökken. Fokozatosan mindenütt megnövekszik a felhőzet. A Dunántúl délnyugati, déli részén többfelé, az északkeleti megyékben, illetve a főváros tág környezetében pedig elszórtan fordulhat elő eső, záporeső. Kedd hajnaltól gyorsan csökken a felhőzet, a több órás napsütés melle
A hét első felében még kettős lesz kontinensünk időjárása, ugyanis a keleti területeket még hideg levegő foglalja el, majd a hét végén már szinte egész Európában a szokásosnál melegebb idő lesz a jellemző.
ÉJSZAKA: Változóan felhős lesz az ég, helyenként, legfőképpen északon és keleten csapadékos lehet az idő, 400 méter tengerszint felett akár hó is eshet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 1 és -4 fok körül alakul, a hegyvidéki völgyekben hidegebb idő várható, Nyugat-Szlovákia déli részén 3 forka hűl le a levegő. Északnyugati-északi szél fog fújn
Régen indult ilyen csapadékszegényen a tavasz a Tisza-tónál, a mezőgazdaságban nagyon reménykednek az esőben, az időjárás viszontagságai ugyanis komoly hatással vannak az őszi gabonára - írja a www.szoljon.hu. Egyelőre még nincs baj, de rosszak az előjelek. A térség gazdái egységesen állítják: sürgősen kell egy kiadós eső.
Idén tavasszal úgy néz ki, hogy utoljára támadnak a mínuszok. Négy napon belül 28 fokos hőingás lehet az előrejelzés szerint. Csütörtök hajnalban ugyanis egyes helyeken mínusz hat fokot is mérhetnek, míg vasárnap napközben már 22 fok lehet.
Egyelőre lassan kúsznak felfelé a napi hőmérsékleti maximumértékek, de legalább nem várható eső. Azután "menetrend szerint" jön a meleg, majd egy hidegfront.
Az egész országban komoly csapadékhiány alakult ki. Az elmúlt három hónapban átlagban 50 százalékkal kevesebb csapadék hullott, mint amennyi szokott. A tavaszi búzát már el kellett volna vetni, de a szárazság a vetést és az őszi növénykultúrák kelését is nehezíti.
Az elmúlt napokban az erős légmozgás nem hagyta, hogy éjszakánként komolyabb fagyok alakuljanak ki. Szerda estére azonban mindenütt mérséklődik a szél, emiatt fagyos reggelre kell számítanunk.
Csütörtökön mérséklődik majd a szél, élénkülés pedig már csak a Dunántúlon várható. Egyre többet süt majd a nap, csapadék továbbra sem várható, a legmagasabb hőmérséklet pedig akár 15 fok is lehet.
Csütörtök éjjel túlnyomóan derült idő várható, esetleg az északi vidékekre sodródhat be némi fátyolfelhőzet. Csapadék nem várható. Az északi, északkeleti szél általában gyenge vagy mérsékelt marad, éjfél előtt lehetnek néhol élénk lökések. Éjszaka -6 és +2 fok közé hűl a levegő. A Duna–Tisza közi homokhátságon, ennél hidegebb is lehet.
Az elmúlt hetekben nagyrészt az átlagostól magasabb léghőmérséklet jellemezte Közép-Európa időjárását. Sok volt a napsütés, a lehullott csapadék mennyisége pedig jelentősen elmaradt az átlagostól. A szárazabb időszakra sok jel utal, ezek egyike, hogy eltűnt a víz a lillafüredi vízesésből.
Az Országos Meteorológiai Szolgálatnak komoly érvei vannak a kialakult vitában azok után, hogy eldőlt: 2021-től nem lesz óraátállítás, az egyes uniós országok maguk döntenek az időzónájukról.
Idén eddig nagyjából feleannyi csapadék hullott Magyarországon, mint amennyi szükséges lenne. Az ország nagy részén közepes, vagy súlyos aszály pusztít. Fotó: Pixabay Az Országos Meteorológia Szolgálat közérthető elemzéssel igyekszik eloszlatni, vagy éppen megerősíteni a teóriákat, hogy vajon miért nem esik egy szem eső sem mostanában – vette észre
Napos, száraz idővel és többfelé 20 fok körüli maximumokkal ér véget a március - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat országos, középtávú előrejelzéséből, melyet csütörtökön juttattak el az MTI-nek.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke ma a köztévében beszámolt róla, hogy az elmúlt három hónapban feleannyi csapadék esett, mint amennyire szükség lett volna. Ennek apropóján körbeérdeklődtünk az országban, milyennek látják az állományokat a helyi növényvédelmi szaktanácsadók.