Egy friss francia jogszabály bezárná az Amazon kiskapuját és minimálárat szabna meg a könyvkiszállításoknál. A francia kormány a független könyvesboltokat védené ezzel.
Tavaly ősszel a második hullám elsodorta a kortárs irodalom, a színház és a képzőművészet egyik legizgalmasabb összművészeti találkozóját, a 2020-as Textúrát. Bár vígaszdíjul megnézhettük a streamelt verziót online, de lássuk be, ennek a programnak épp a felfedezős, múzeumban bolyongós, kincskeresős hangulatát szeretjük igazán, úgyhogy most itt a l
Egy folyó táplál, épít, otthont ad. A világ öt legnagyobb folyója mentén mindenkor virágzott a kultúra és a mezőgazdaság, hiszen mindig volt ennivaló és tennivaló, volt mit inni és enni. A sivatagos vidékeken a víz jelenléte szó szerint az élet forrását jelentette, a szélsőséges időjárásnak köszönhetően ugyanis nagyrészt csak a folyók és tavak mell
Suzanne Simard hálózatok komplex rendszereként tekint az erdőre: kísérleteivel bebizonyította, hogy a fák a föld alatti hálózataikon kommunikálnak egymással, ez a fajta együttműködés pedig ellenállóbbá teszi az egész erdőt.
„Megformált karaktereiből áradt a jóság és a tisztaság, játékából sugárzott a finom, törékeny nőiesség és a színészet iránti szenvedély” – így méltatta a Vígszínház Venczel Verát.
Nemrégiben jelent meg a Denis Villeneuve által rendezettt Dűne első része, a Warner Bros pedig már be is jelentette a második rész várható időpontját, amely pontosan két év múlva lesz.
Külföldi világsztárokkal a főszerepben mutatja be a Fővárosi Nagycirkusz a Csillagtánc című darabot, amelyet október 29-től december 31-ig elegáns és klasszikus cirkuszi díszletek mellett karácsonyi hangulatban lehet látni – mondta az InfoRádiónak a Fővárosi Nagycirkusz szakmai vezetője.
Mindenkinek volt egy első. Olvasóként mindig az újabb és újabb könyveket várjuk kedvenc íróinktól, költőinktől, de megfeledkezünk arról, milyen volt az első könyvet megírni: kiállni és megmutatni, ami addig csak titokban készült, majd elengedni a szöveget. Az Első című podcast vendége: Nádas Péter, akivel első publikált szövegéről, A Bibliáról besz
Az M2 Gyerekcsatorna a Segíts, ha bírsz közösségépítő kezdeményezését az önkéntesség népszerűsítéséért hívta életre, hogy a gyerekeknek megmutassák, miért fontos és jó önzetlenül segíteni másokon. A Kossuth Rádióban a kampány egyik arca, az M2 Hetedhét kaland című műsorának ifjú műsorvezetője, Gyarmati Erik vendégeskedett, aki saját példájával bizo
Tavaly a spanyol nőintézet kifejezetten ajánlotta a díjat kapó Mola műveit, azzal, hogy a könyvei „segítenek megérteni a nők valóságát és tapasztalatait a történelem különböző korszakaiban” .
„Az Elk*rtuk című film hétköznapi emberek morális válaszairól szól egy kiélezett politikai helyzetben” – az oknyomozó riportert alakító Mózes Andrással beszélgettünk.
Elköltözött a családjától a Kowalszky meg a Vega frontembere, Balázs „Kowalszky” Gyula. A pár eddig látszólag boldog házasságban élt, ám egyik pillanatról a másikra minden megváltozott: a frontember elköltözött otthonról, feleségét és négy gyermekét hagyva el.
Ma ünnepli 60. születésnapját Kemény István költő. A Magvető az alkalomra egy kötettel készült, amely egyszerre válogatott versek-kötet és beszélgetőskönyv. Olvass bele az Állástalan táncosba!
Idén jelent meg Bill Gates Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát? – Lehetőségeink a megoldást jelentő áttöréshez című könyve. A kötetet most ingyen letölthetik azok, akik valamely felsőoktatási intézmény hallgatói – írta az Open Culture.
November 30-án új fordításban jelenik meg William Gibson kultikus könyvsorozata, a Sprawl-trilógia. A cyberpunk bibliájaként is emlegetett háromkötetes történet már előrendelhető és limitált díszdobozos kiadásban is kapható lesz.
Az író és műfordító Jennifer Croft - aki a 2018-as Nemzetközi Man Booker-díjas író Olga Tokarczuk angolul is megjelent Flights című regényét is fordította - nemrég a Twitteren arról írt, hogy nem hajlandó több könyvet fordítani, amennyiben nem tüntetik fel a nevét a borítón. Croft szerint az olvasó számára is nagyon fontos, hogy tisztában legyen az
Sokak emlékében élhet a Magyar Televízió időjárás-jelentésének fülbemászó, polifonikus dallama és a mókás figurák, amelyek a különböző természeti jelenségeket és égitesteket ábrázolták. A ’70-es évek első „emoji”-jai most visszatértek a közmédia képernyőjére, megmutatva azt, mennyit fejlődött azóta az animációs technológia.
Ma lett hatvanéves Kemény István író, költő. Születésnapja alkalmából négy verséről írunk most, amelyek olvashatók a frissen megjelent, válogatott verseit tartalmazó kötetében, az Állástalan táncosban is (olvass bele Itt).
Négy nő sorsa fonódik össze a Viharos szívek című mexikói sorozatban. Bár más-más társadalmi közegből jöttek, most egy fedél alatt élik az életüket. A sajátos helyzetben egyre inkább barátot, támaszt találnak egymásban. A telenovella hétfőtől péntekig 14.35-től látható a Tv2-n.
Annie Ernaux legsikeresebb és legjelentősebb könyve a múlt évszázad második felének Franciaországát eleveníti fel, a második világháború végétől, a szerző kisgyerekkorától 2006-ig, Nicolas Sarkozy felemelkedéséig, amikor Ernaux már elvált nő és két felnőtt fiú anyja. Olvass bele!
November 9-e az örökbefogadás világnapja. Október 30-án pedig a Budapest Bábszínház bemutatja Paulon Viktória Kisrigók – három gyerek hazatalál című meseregényének színpadi adaptációját. A kötet a Pagony Kiadó gondozásában jelent meg még 2017-ben, a darabot Gimesi Dóra adaptálta színpadra és Hoffer Károly rendezte.
Mi volt az a járványban, ami még egy virológust is meg tudott lepni? Mivel foglalkozik egy vírusvadász, és mit tudhatunk meg a vírusrégészettel? Mi az "eredet", hogyan lehetett ilyen hamar vakcinát fejleszteni, és mindig ilyen mázlink lesz-e?Kemenesi Gábor virológus és Barát József újságíró még soha nem találkoztak személyesen, de 13 héten át, heti
Kemény István hatvanadik születésnapján az olvasók kaptak ajándékot, a napokban jelent meg ugyanis az Állástalan táncos című portrékönyve (olvass bele!), amelyben a költő több mint nyolcvan vers keletkezéstörténetén keresztül mesélt Hegyi Katalinnak gyerekkorról, szerelemről, városokról, rendszerváltásról, barátságokról, hosszú éjszakákról. A Petőf
Barátok, pályatársak köszöntötték csütörtök este a Petőfi Irodalmi Múzeumban a hatvanéves Kemény Istvánt (beszámolónkat a szülinapról Itt olvashatjátok). A rendezvényen köszöntő beszédet mondott Turi Tímea, a Magvető Kiadó főszerkesztője, amelyet most teljes terjedelmében elolvashattok.
A halottak napja közeledtével sok szülőben felmerülhet, hogyan beszéljen a gyerekével az elmúlásról. Érzékeny téma, amelyet nem lehet szőnyeg alá söpörni, és egy könyv mindig fontos segítő lehet abban, hogy elindítson egy párbeszédet. A Szívünk rajta program zsűrije az évek során több olyan kötetet kiválasztott, amelyeket hasonló esetben bátran elő
Október 31-én indul a Spektrumon az a hatrészes sorozat, amiben a 21. századi Erdély kultúrájával, tradícióival, gasztronómiájával ismerkedhetünk meg. Társunk az úton Nyáry Krisztián irodalomtörténész és lánya, Nyáry Luca slammer, író.
A klastrom titka egyszerre fejlődésregény és szatíra, egyúttal Jane Austen egyik legvitriolosabb és legszórakoztatóbb műve. Hősnője egy antihős, legalábbis abban az értelemben, ahogy a regények általában megjelenítik a hősnőket, ő mégis a regények szűrőjén keresztül szemléli a világot.
A Furcsa pár 1968-ban jelent meg először, mégpedig filmvásznon. Az alapverzióban két elvált férfit költöztetnek össze, és ez a furcsa együttélés rengeteg komikumot hoz hétköznapjaikba. A téma annyira jó, hogy utána többször is feldolgozták nemcsak filmvásznon, hanem színdarabként is.