Egyelőre hivatalosan még nem erősítették meg, de több jel, illetve dokumentum is arra utal, hogy az Oroszországban élőket még a héten elvágják a nemzetközi online közösségtől.
Hétfő esti hírek szerint tűzszünetet hirdet és több humanitárius folyosót is megnyit Moszkva. Azt mondták: akár az ország nyugati részére is menekülhetnek az emberek. Az orosz–ukrán konfliktus aktualitásairól beszélt Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetője.
Óriási számban érkeznek a menekültek Ukrajnából. Kedd reggelig 178 894 ember érkezett Magyarországra Ukrajna felől az öt határátkelőhely valamelyikén – közölte a kormányszóvivő kedden Budapesten, a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács ülését követő sajtótájékoztatón.
Fegyvernyugvás életbe léptetését és humanitárius folyosók megnyitását ígérte a polgári lakosság és a külföldi állampolgárok távozásához közép-európai idő szerint kedd reggel 8 órától öt ostromlott ukrán városnál - Kijevnél, Csernihivnál, Harkivnál, Szuminál és Mariupolnál - az orosz védelmi minisztérium.
Nicolás Maduro venezuelai elnök és ellenzéke közölte helyi idő szerint hétfőn este, hogy találkoztak Caracasban egy magas rangú amerikai küldöttséggel. Az államfő barátinak, diplomatikusnak és a kölcsönös tiszteleten alapulónak értékelte a tárgyalást.
A JP Morgan elemzői szerint az olaj ára idén 185 dollárig is szárnyalhat, mások 200, az oroszok pedig 300 dolláros olajárra figyelmeztetnek. Washington megelőzhetné ezt azzal, ha feloldaná az Irán elleni olajembargót.
Nincs lőszer és üzemanyag sem, miközben az utcán alszanak az orosz katonák. Az egyik szerint májusig biztosan Ukrajnában lesznek egy teljesen értelmetlen háborúban.
A visegrádi országok álláspontja egyértelmű: Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia is békét szeretne, azt, hogy mielőbb véget érjen a háború Ukrajnában.
Megkezdődött kedden a civilek evakuálása az északkelet-ukrajnai Szumi városból és Ispin kijevi peremkerületből. Előtte az orosz és az ukrán tisztségviselők megállapodtak abban, hogy humanitárius folyosókat alakítanak ki a civilek menekülési lehetősége érdekében az orosz hadsereg által ostromlott városoknál.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ABC amerikai hírcsatorna World News Tonight című műsorában kijelentette: készen áll a Krím félsziget és a Moszkva-barát kelet-ukrajnai szakadár köztársaságok sorsának kompromisszumos rendezésére.
Az ukrán elnök egyúttal háborús bűnösnek nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnököt, a hadsereg parancsnokait, és az ukrajnai támadásban részt vevő katonákat.
Több városból is megindult az evakuáció, Mariupolt azonban ismét ágyúzni kezdték. A kikötővárosból már többször meghiúsult több százezer civil kimenekítése.
Az ukrán elnök kedd reggeli videóüzenetében arról beszélt, hogy kiszáradás okozta egy kisgyerek halálát Mariupolban, miután a városban az orosz támadások miatt több napig nem volt víz.
Az élelmiszer-ellátás továbbra is biztosított, a közművek is működnek, de az üzemanyag vásárlását már korlátozzák – mondta érdeklődésünkre Petneházy Gyula, a Magyarok Kijevi Egyesületének elnöke.
Sok orosz csak hitetlenkedik, hogy például a csapatok Kijevet támadják és civil épületeket is bombáznak, de van olyan is, aki nem meri nyíltan vállalni a véleményét, mert fél a következményektől.
A Shell nem vesz többé orosz nyersolajat, a beszerzéseket azonnal leállítja, sőt, elnézést kér azért, mert a múlt héten még vett az oroszoktól egy szállítmányt.
Az Axióma új videójában bemutatja - a teljesség igénye nélkül - a háborúhoz vezető előzményeket, egyes okokat és azt, hogy mi vezethette Putyint döntése meghozatalában.
"Készen állok a párbeszédre, de a kapitulációra nem" - szögezte le az ABC amerikai televíziónak adott interjúban. Hiányolta a NATO-közbelépést és utalt arra, hogy Ukrajna akár le is mondhatna a csatlakozásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ABC amerikai hírcsatorna World News Tonight című műsorában kijelentette: készen áll a Krím félsziget és a Moszkva-barát kelet-ukrajnai szakadár köztársaságok sorsának kompromisszumos rendezésére.
A megbeszélés fő témája az ukrajnai háború. „A visegrádi országok álláspontja egyértelmű, mind a négy ország békét szeretne Ukrajnában” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a visegrádi országok és az Egyesült Királyság csúcstalálkozója előtt Londonban.
Az ENSZ menekültügyi főbiztossága friss adatai szerint Lengyelországba több mint 1,2 millió menekült érkezett, a magyar-ukrán határt több mint 191 ezren lépték át.